|  | 

Turystyka i podróże

Rola dóbr kultury w turystyce

Rola dóbr kultury w turystyce
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Rola dóbr kultury w turystyce

Wszystkie dobra kultury mogą być bardzo ważnym przedmiotem potrzeb turystycznych. Zaspokajanie tych potrzeb oznacza popularyzację dóbr kultury i duchowe wzbogacanie uczestników ruchu turystycznego. Jednocześnie występowanie tych dóbr stanowi ważny czynnik rozwoju turystyki w określonych układach przestrzennych. W literaturze przedmiotu turystyka jest zaliczana do zjawisk kultury masowej. Turystyczne formy spędzania czasu wolnego są wykładnikiem kultury tworzonej w dużym stopniu przez środki masowego przekazu.

Jednakże środki przekazu kultury masowej, choć z jednej strony zaspokajają ludzkie aspiracje poznawcze, to z drugiej oddalają jednostkę od natury. Człowiek współczesny coraz częściej poznaje środowisko przyrodnicze i społeczne nie dzięki bezpośredniej obserwacji, lecz dzięki przekazom kultury masowej. Poznaje zatem obraz świata, który nie zawsze jest realny. Droga ucieczki człowieka przed osłabieniem więzi z naturą prowadzi przez uczestnictwo w turystyce.

Turystyka bowiem stwarza doskonałą okazję do dialogu z przyrodą, do zobaczenia „na własne oczy” dóbr kulturalnych i do przeżywania wydarzeń kulturalnych. Funkcjonując w obszarze kultury masowej, turystyka może więc stanowić doskonały środek przeciwdziałający niekorzystnym skutkom percepcji przekazów kultury masowej. W tym kontekście trzeba podkreślić, że ważną rolę w synchronizowaniu korzyści rozwoju turystyki i kultury masowej ma do odegrania każdy hotel plock oraz powszechna edukacja społeczeństwa.

Efektywność bowiem uczestnictwa turystów w kulturze może być obniżona przez niebezpieczeństwa niesione przez kulturę masową. Na ogół w literaturze wymienia się m.in. pogoń za przyjemnością, płytkość zainteresowań uczestników ruchu turystycznego, bierny, powierzchowny kontakt z dobrami kultury i poznanym środowiskiem społecznym, bierne postawy konsumpcyjne, niechęć do refleksji. Związki turystyki z kulturą można też zilustrować na przykładzie archeologii przemysłowej.

Archeologia, przez odkrywanie, eksponowanie i popularyzowanie zabytków i przedmiotów, które miały udział w minionych przedsięwzięciach gospodarczych danego regionu czy kraju i w związku z tym stanowią współcześnie część spuścizny naukowej, może być ważnym nośnikiem wartości kulturalnych w sferze turystyki, zwłaszcza krajoznawczej.

Ciekawe wpisy o podróżach i turystyce:

rola-dobr-kultury-w-turystyce

ABOUT THE AUTHOR

Slowa kluczowe: , , , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

  • Salewa – produkty dla turysty

    Salewa – produkty dla turysty

    Salewa – produkty dla turysty Salewa to może niezbyt znany producent na Polskim rynku turystycznym jednak dziś postaram się przybliżyć tą markę. Produkty Salewy są kierowane przede wszystkim dla osób które cenią sobie wysoką jakość wykonania i dla których funkcjonalność nie jest obojętna. Przy produkcji obuwia Salewa wykorzystuje się najnowsze technologie takie jak: membrany Gore0tex,

  • Ustka całorocznym kurortem nadmorskim.

    Ustka całorocznym kurortem nadmorskim.

    Ustka całorocznym kurortem nadmorskim. Morze, piasek, plaża. Już powoli zaczynamy myśleć o urlopie. Wkrótce nadejdzie czas wyboru miejsca naszego letniego wypoczynku. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważyć jako jedną z ciekawszych propozycji uzdrowisko Ustkę. Od pewnego już czasu Ustka nie jest kurortem tylko sezonowym. Przemawia za tym coraz większa rzesza turystów wynajmująca pokoje w Ustce