|  | 

Wyspa Korfu

Rola dóbr kultury w turystyce

Rola dóbr kultury w turystyce
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Rola dóbr kultury w turystyce

Wszystkie dobra kultury mogą być bardzo ważnym przedmiotem potrzeb turystycznych. Zaspokajanie tych potrzeb oznacza popularyzację dóbr kultury i duchowe wzbogacanie uczestników ruchu turystycznego. Jednocześnie występowanie tych dóbr stanowi ważny czynnik rozwoju turystyki w określonych układach przestrzennych. W literaturze przedmiotu turystyka jest zaliczana do zjawisk kultury masowej. Turystyczne formy spędzania czasu wolnego są wykładnikiem kultury tworzonej w dużym stopniu przez środki masowego przekazu.

Jednakże środki przekazu kultury masowej, choć z jednej strony zaspokajają ludzkie aspiracje poznawcze, to z drugiej oddalają jednostkę od natury. Człowiek współczesny coraz częściej poznaje środowisko przyrodnicze i społeczne nie dzięki bezpośredniej obserwacji, lecz dzięki przekazom kultury masowej. Poznaje zatem obraz świata, który nie zawsze jest realny. Droga ucieczki człowieka przed osłabieniem więzi z naturą prowadzi przez uczestnictwo w turystyce.

Turystyka bowiem stwarza doskonałą okazję do dialogu z przyrodą, do zobaczenia „na własne oczy” dóbr kulturalnych i do przeżywania wydarzeń kulturalnych. Funkcjonując w obszarze kultury masowej, turystyka może więc stanowić doskonały środek przeciwdziałający niekorzystnym skutkom percepcji przekazów kultury masowej. W tym kontekście trzeba podkreślić, że ważną rolę w synchronizowaniu korzyści rozwoju turystyki i kultury masowej ma do odegrania każdy hotel plock oraz powszechna edukacja społeczeństwa.

Efektywność bowiem uczestnictwa turystów w kulturze może być obniżona przez niebezpieczeństwa niesione przez kulturę masową. Na ogół w literaturze wymienia się m.in. pogoń za przyjemnością, płytkość zainteresowań uczestników ruchu turystycznego, bierny, powierzchowny kontakt z dobrami kultury i poznanym środowiskiem społecznym, bierne postawy konsumpcyjne, niechęć do refleksji. Związki turystyki z kulturą można też zilustrować na przykładzie archeologii przemysłowej.

Archeologia, przez odkrywanie, eksponowanie i popularyzowanie zabytków i przedmiotów, które miały udział w minionych przedsięwzięciach gospodarczych danego regionu czy kraju i w związku z tym stanowią współcześnie część spuścizny naukowej, może być ważnym nośnikiem wartości kulturalnych w sferze turystyki, zwłaszcza krajoznawczej.

Ciekawe wpisy o podróżach i turystyce:

rola-dobr-kultury-w-turystyce

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Czy na Korfu w maju jest ciepło?

    Czy na Korfu w maju jest ciepło?

    Wyjazd do Grecji. Któż z nas nie marzy czasem o wakacjach lub nawet o krótkim wypadzie w jakieś ciepłe miejsce? Ostatecznie może to być miejsce cieplejsze zaledwie o kila stopni. Zawsze to wiąże się z pozytywnymi odczuciami. Dobrym wyjściem jest zaplanowane pobytu na jednej a greckich wysp. Oferta tutaj jest dosyć bogata, biura podróży prześcigają

  • Wypożyczalnia samochodów Korfu

    Wypożyczalnia samochodów Korfu

    Korfu – popularna grecka wyspa Turyści, którzy decydują się na wakacje w Grecji, często stawiają na Korfu. Obok Krety to jeden z najpopularniejszych regionów tego kraju. Korfu to wyspa, której stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Dominuje tu upalny klimat śródziemnomorski i górzyste ukształtowanie terenu (o najwyższym szczycie liczącym niemal tysiąc metrów nad poziomem