|  | 

Dom pielgrzyma Częstochowa

Kopriwsztica, symbol odrodzenia narodowościowego Bułgarii

Kopriwsztica, symbol odrodzenia narodowościowego Bułgarii
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Widziana z daleka, Kopriwsztica wygląda niemal zbyt piękne, aby była prawdziwa, z jej szachulcowymi domami leżącymi w dolinie pośród zalesionych wzgórz. Byłaby to wiejska oaza spokoju, gdyby nie turyści przyciągnięci fantastyczną architekturą i Bułgarzy oddający hołd temu szczególnemu miejscu w historii swojego kraju.

Miasto odegrało główną rolę w powstaniu kwietniowym w 1876 roku, skierowanym przeciwko Turkom, które rozpoczęło się właśnie w Kopriwszticy. Obecnie Kopriwsztica jest miastem- skansenem z zachowaną, oryginalną XIX- wieczną zabudową. Dzięki temu jest jedną z najpopularniejszych atrakcji regionu. Położona w odległości około 110km os stolicy Bułgarii, Sofii, często odwiedzana jest przez turystów z całej Europy, którzy zaglądają do niej po drodze, by spędzić wakacje w Bułgarii nad morzem.

Ulica biegnąca na zachód od głównego placu prowadzi do Domu Oslekowa. Szczególnie imponujący jest jego letni pokój, z ogromnym drewnianym stropem, rzeźbionym w motywy geometryczne. Przejeżdżając przez most Wolności, naprzeciwko centrum informacyjnego, dotrzemy do Domu Karawelowa, domu dzieciństwa Luben Karawelowa, gorliwego zwolennika wyzwolenia Bułgarii, który spędził większość swojego dorosłego życia na emigracji, gdzie redagował rewolucyjne publikacje. W pobliżu Mostu Surlia znajduje się miejsce narodzin poety Dimczo Debelanowa, który jest pochowany na wzgórzu na terenie cerkwi Matki Boskiej. Brama na tyłach dziedzińca cerkwi prowadzi do miejsca narodzin Todora Kableszkowa, przywódcy miejscowych powstańców. Dom Kableszkowa z pięknym, okrągłym westybulem, obecnie jest miejscem wystawy broni używanej w powstaniu. Kontynuując naszą wycieczkę w kierunku południowym, przejeżdżamy przez Most Pierwszego Strzału, który spina oba brzegi strumienia Biala Reka, następnie kierujemy się ulicą Nikoły Belodeżdowa i docieramy do Domu Lutowa, niegdyś bogatego handlarza jogurtu. Do dziś znajduje się tu jedno z najbardziej wystawnych wnętrz Kopriwszticy. Po drugiej stronie rzeki Topolnica, schody prowadzą do miejsca narodzin innej ważnej postaci Powstania, Georgi Benkowskiego. Ten krawiec z zawodu, stworzył słynny jedwabny sztandar z wyhaftowanym bułgarskim lwem i słowami „Wolność lub śmierć!”.

W czasie powstania w kwietniu 1876 roku sąsiednie miasta zostały spalone przez Bashi-bazouk – nieregularne wojska opłacane przez Turków, spychając powstańców z ich pozycji, a tłumy uchodźców zalały Kopriwszticę, szerząc panikę. Powstańcy w końcu zajęli wzgórza, podczas gdy lokalni kupcy przekupili Bashi-bazouk, aby ci oszczędzili wieś- i tak Kopriwsztica ocalała bez szwanku, aby teraz być podziwianą przez kolejne pokolenia jako symbol heroizmu.

Chociaż bułgarskie powstanie nie powiodło się, barbarzyństwo tureckich represji oburzyło społeczność międzynarodową i doprowadziło do wojny wyzwoleńczej w latach 1877-88, która przyniosła wolność dla Bułgarii po ponad pięciuset latach panowania tureckiego.

Ciekawe wpisy o podróżach i turystyce:

kopriwsztica-symbol-odrodzenia-narodowosciowego-bulgarii

ABOUT THE AUTHOR

Slowa kluczowe: , , , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

  • Dobre sposoby na ciekawe zdjęcia z wakacji

    Dobre sposoby na ciekawe zdjęcia z wakacji

    Obowiązkowym zajęciem, jakie towarzyszy wielu turystom podczas ich wypraw po świecie jest robienie zdjęć. Każdemu zależy, by zatrzymać na długie lata, chwile i widoki, które właśnie ogląda. Można to zrobić tylko w jeden sposób: użyć aparatu fotograficznego, aby uwiecznić chwilę i magię miejsc, które się właśnie odwiedza. Na różnego rodzaju wycieczkach, czy wyjazdach bardzo często

  • Turystyka – przemysł i edukacja

    Turystyka – przemysł i edukacja

    Wywodzi się od francuskiego słowa „tour”, oznaczające wycieczkę lub podróż kończącą się powrotem do punktu wyjścia. Turystyka odbywała się już w czasach starożytnych, kiedy związana była głównie z pielgrzymkami do miejsc kultu czy podróżami handlowymi. Do dziś jednak mamy dostęp do relacji ówczesnych podróżników, którzy zafascynowani kulturami odmiennymi od ich codzienności opisywali szczegółowo swoje wrażenia